Články exotičti hlodavci

Povoleno kopírovat na stránce : https://exotictihlodavci.ic.cz

 

Prosím nekopírovat o kopírovaní žádejte majítele stránek uřčo se s majítelem domluvíte :-D Články píše paní

Články píše Michaela Štrbáková


 


Křeček zlatý (syrský, medvědí…)
Lat.: Mesocricetus auratus
Původ: Malá Asie
Ubytování: Křečky jsem chovala v prostoru 60 x 40 x 40 cm pro každého zvlášť. Na dno lze použít hobliny,nějaké ty domečky z kokosových ořechů a seno. Také můžeme instalovat různě velké větve, které zvětšují užitný prostor. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, či dřevěné terárium s proskleným výhledem, bedna T4, nebo klec. Teplota běžná pokojová (ale zvyknou si i na chladnější prostředí).
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce. Doplňkově podáváme tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zophobase) a vitamíny (Roboran, NutriMix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Velice snadné, rodí 6 – 15 mláďat. Vývoj mláďat je od holátka. Pohlaví jedinců lze rozlišit snadno, v dospělosti mají samci znatelně vidět varlata.
Na co si dát pozor: Velice snadné, rodí 6 – 15 mláďat. Vývoj mláďat je od holátka. Pohlaví jedinců lze rozlišit snadno, v dospělosti mají samci znatelně vidět varlata.
Zajímavosti: Byly vyšlechtěny různé mutace (křečci saténoví, dlouhostrstí, medvědí, panda, bezsrstí……) Žijí přibližně dva roky.
Fotky:
krecek_zlaty1 krecek_zlaty2 krecek_zlaty3

 

Křečík čínský
Lat.: Cricetulus griseus, Něm.: Chinesische Streifenhamster / Zwerghamster, Ang.: Chinese Hamster
Původ: Čína
Ubytování: Tyto křečíky (1.1) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm, na dno lze použít hobliny,nějaké ty domečky z kokosových ořechů a seno. Také do terária umístíme velké větve, které zvětšují užitný prostor. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, dřevěné terárium s proskleným výhledem, nebo bedna T4. Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zophobase) a vitamíny (Roboran, NutriMix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce.
Rozmnožování: Tito křečíci se mi množili, chov i odchov je relativně snadný, většinou mají 4 - 6 mláďat. Vývoj mláďat je obdobný jako např.u křečků džungarských (vývoj od holátka) a březost trvá 17 – 21 dní. Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno, v dospělosti mají samci znatelně vidět varlata.
Na co si dát pozor: Někdy může docházet k požírání vlastních mláďat, pokud se tak stane, zkusila bych od březí samice oddělit samce a samici dopřávat více bílkovin v podobě hmyzu a vitamínů. Samce je třeba chovat odděleně, v dospělosti se většinou kousají.
Zajímavosti: Mají denní i noční aktivitu (převaha noční) jako většina křečků a křečíků. Dožívají se dvou let. Tito křečíci se mi množili, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
krecik_cinsky1 krecik_cinsky2 krecik_cinsky3

 

Křečík myší
Lat.: Calomyscus mystax, Něm.: Turkmenischer Maushamster
Původ: Turecko
Ubytování: Tyto křečíky (1.1 až 2.4 ) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na dno lze použít hobliny,nějaké ty domečky z kokosových ořechů a seno. Také je dobré v teráriu umístit velké větve, které zvětšují užitný prostor a křečíci po nich strašně rádi běhají. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, dřevěné terárium s proskleným výhledem, nebo bedna T4. Nutností je zajistit dobré odvětrání!!! Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zofobase) a vitamíny (roboran, vitamix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Chov je asi trochu otázkou štěstí, většinou ale mívají tři až čtyři mláďata. Vývoj mláďat je obdobný jako např.u křečků džungarských (vývoj od holátka). Pohlaví jedinců lze rozlišit obtížně, zvláště u mláďat, v dospělosti doporučuji určovat pohlaví formou porovnávání jedinců.
Na co si dát pozor: Tato zvířátka umí výborně běhat, skákat a lézt, pozor proto na útěk… V dospělosti se někdy mohou kousat samci.
Zajímavosti: Mají aktivitu noční, ovšem dá se využít jejich zvědavosti, tzn. vždycky přiběhnou, když se v teráriu něco šustne (při krmení, čištění atd..) Délka života cca 2 – 4 roky. Tito křečíci se mi vydatně množili, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
krecik_mysi1 krecik_mysi2 krecik_mysi3 krecik_mysi4 krecik_mysi5
Křečík kaktusový
Lat.: Peromyscus eremicus, Něm.: Kaktusmaus
Původ:
Ubytování: Tyto křečíky (1.2) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na dno lze použít hobliny, nějaké ty domečky z kokosových ořechů a dost sena. Také je vhodné do terária umístit velké větve, které zvětšují užitný prostor. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, dřevěné terárium s proskleným výhledem, nebo bedna T4. Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zophobase) a vitamíny (Roboran, NutriMix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Tito křečíci rodí obvykle jedno až tři mláďata v podobě holátek. Určení pohlaví je obtížnější, doporučuji metodu porovnávání jedinců, samec má větší vzdálenost mezi řitním otvorem a pohlavím než samice.
Na co si dát pozor:
Zajímavosti: Aktivní jsou výhradně v noci. Nikdy jsem u nich nezaznamenala žádnou agresivitu, ani při chovu větší skupinky o více samcích. Tito křečíci se mi množili, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
krecik_kaktusovy1 krecik_kaktusovy2 krecik_kaktusovy3 krecik_kaktusovy4

krecik_kaktusovy5 krecik_kaktusovy6 krecik_kaktusovy7
Křečík „bělonohý“
Lat.: Peromyscus polionotus, Něm.: Weissfussmaus
Původ:
Ubytování: Tyto křečíky (1.1) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na dno lze použít hobliny,nějaké ty domečky z kokosových ořechů a seno. Také můžeme použít různě položené velké větve, které zvětšují užitný prostor. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, , dřevěné terárium s proskleným výhledem nebo bedna T4. Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zofobase) a vitamíny (roboran, vitamix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Chov i odchov je relativně snadný, většinou mívají tři až čtyři mláďata. O mláďata se stará i samec, takže se nedoporučuje pár, nebo skupinku křečíků nějak oddělovat. Vývoj mláďat je obdobný jako např.u myší (vývoj od holátka). Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno, v dospělosti mají samci znatelně vidět varlata.
Na co si dát pozor: Někdy může docházet k požírání vlastních mláďat, pokud se tak stane, zkusila bych samici dopřávat více bílkovin v podobě hmyzu a vitamínů…
Zajímavosti: Českému názvu křečík bělonohý je přiřazen latinský název peromyscus leucopus. Českému názvu křečík bělonohý se přiřazuje německý název Weissfussmaus. Německému názvu Weissfussmaus se přiřazuje latinský název peromyscus polionotus. Prostě něco tu nehraje…. Mají noční aktivitu jako většina křečků a křečíků, ale na jídlo je vylákáte i přes den. Obdivuhodná je jejich přátelská povaha k vlastnímu druhu – nikdy jsem u nich nezaznamenala pokousání, nebo nějakou agresivitu. Tito křečíci se mi množili, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
krecik_belonohy2 krecik_belonohy4 krecik_belonohy5 krecik_belonohy6

krecik_belonohy11 krecik_belonohy12
Pestruška písečná
Lat.: Lagurus lagurus, Něm.: Grauer Steppenlemming, Ang.: Steppe lemming
Původ: Ukrajina, Kazachstán, Mongolsko, Čína
Ubytování: Tyto hlodavce (1.2) jsem chovala v bednách T4. Na dno je nejlepší nasypat větší vrstvu hoblin (prohrabávají se pod nima) a dostatek sena, pod které se také schovávají. V teráriu je vhodné položit i nějaké větve, které zvětšují užitný prostor. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, nebo dřevěné terárium s proskleným výhledem.
Strava: Základem je zelené krmení (pokud možno čerstvá tráva), dále směs zrnin pro hlodavce, tvrdé pečivo, zelenina (okurky, čínské zelí, kedlubny), čerstvé větve ovocných stromů k okusu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zophobase) a vitamíny (Roboran, NutriMix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Pestrušky mají (když se daří) velice rychlý rozmnožovací cyklus, rodí obvykle čtyři až osm mláďat. Odchov mláďat probíhá bez problémů i když chováte více jedinců pohromadě… Březost trvá cca 20dní a vývoj mláďat je od holátka. Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno, v dospělosti mají samci znatelně vidět varlata.
Na co si dát pozor: Tito hlodavci jsou náchylní k diabetu, nedávejte jim proto nic sladkého (ovoce, mrkev, piškoty,…NEDÁVAT!!!) Pokud plánujete chov o skupince zvířat, dbejte na to, aby ji tvořil pouze jeden samec, pokud by jich bylo víc, mohou se ukousat k smrti.
Zajímavosti: Mají denní i noční aktivitu. Neskáčou, nekoušou. Dožívají se 2 – 3 roky. Pestrušky se mi množily výborně, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
pestruska_pisecna1 pestruska_pisecna2 pestruska_pisecna6

 

MYŠIČKY

 

Minimyš africká
Lat.: Mus minutoides, Něm.: Afrikanische Knirpsmaus /Zwergmaus, Ang.: African Pygmy Mouse
Původ: J. Afrika, Zimbabwe, Mosambik
Ubytování: Skupinku těchto myšek jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na samé dno je vhodné použít bentonitový kočkolit, nebo jemnou kukuřičnou drť, navrch dát vrstvu hoblin, nějaký ten domeček z kokosového ořechu, ruličky od toaletního papíru, plata od vajíček, nějaké seno, nebo skartovaný papír, větve pro zvětšení prostoru… K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, či dřevěné terárium s proskleným výhledem, nesmí se však opomenou velikost myšky při zhotovování větrání či poklopů. V zimních měsících jim cca 10 hodin denně přitápím 25 watovou žárovkou umístěnou v květináči (hlavně pokud v místnosti klesá teplota pod 20°C).
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, hmyz (moučné červy, cvrčky, zophobase), vitamíny (Roboran, NutriMix) a můžeme zkusit i malé množství ovoce (jablka, hroznové víno apod..), zeleniny (okurky, mrkev, čínské zelí), nebo čerstvou trávu. Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce, která je umístěna dost nízko, aby se z ní mohla napít i malá myšátka.
Rozmnožování: Když se daří, množí se tyto myšky relativně dobře a snadno. Ve vrhu je obvykle 2 –4 mláďat. Vývoj mláďat je stejný jako u laboratorních myšek tzn. od holátka po malou myšku, březost trvá cca 19 dní. Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno jako u laboratorních myšek (u samců jsou zřetelně vidět varlata).
Na co si dát pozor: Pozor na udržení vyšší teploty prostředí a zároveň na dostatek vody k pití, bez vody tyto myšky rychle umírají, uvádí se, že do 6 až 10 hodin jsou bez vody mrtvé… Rozhodně bych u nich nezanedbávala živočišnou složku potravy (hmyz).
Zajímavosti: Jedná se o nejmenší myšku a zároveň i o dosud nejmenšího objeveného hlodavce vůbec. Mají hlavně noční aktivitu, takže přes den vybíhají jen málo. Dožívají se cca 2 roky. Existuje i „modrá“ varianta této myšky. Tyto myšky se mi bez problémů množily, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
minimys_africka5 minimys_africka2 minimys_africka3 minimys_africka4

minimys_africka1
Myš páskovaná
Lat.: Lemniscomys striatus
Původ: J. Afrika
Ubytování: Tyto myšky (1.2) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na dno jsou nejlepší hobliny, do rohu dost sena, z kterého si myšky staví hnízda a nory. Dobré je také v teráriu rozmístit několik velkých větví, které zvětšují užitný prostor pro myšky a navíc na nich rády odpočívají. Nějaký ten domeček z kokosového ořechu také ocení, zvláště, když ho zavěsíte do prostoru terária. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, či dřevěné terárium s proskleným výhledem. Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, občas malinko hmyzu (moučné červy, cvrčky, zofobase) a vitamíny (roboran, vitamix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Ve vrhu je obvykle 3 –5 mláďat. Březost trvá 21dní a vývoj mláďat je stejný jako u laboratorních myšek tzn. od holátka po malou myšku. Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno, samci mají viditelná varlata.
Na co si dát pozor: Uvádí se, že jsou náchylné na stres. Dále také výborně skáčí, takže při práci v teráriu, či odchytávání myšek dávejte pozor!
Zajímavosti: Mají denní i noční aktivitu (s převahou denní), takže zajímavého pohledu do terária si užijete celý den. Žijí přibližně 3 roky. Tyto myšky se mi nepodařilo rozmnožit.
Fotky:
mys_paskovana2 mys_paskovana3 mys_paskovana4 mys_paskovana5
Myš zebrovaná
Lat.: Lemniscomys barbarus, Něm.: Vielstreifengrasmaus, Ang.: Barbary Striped Drass Mouse
Původ: J. Afrika
Ubytování: Tyto myšky (1.1 – 1.2) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na dno jsou nejlepší hobliny, do rohu dost sena, z kterého si myšky staví hnízda a nory. Vhodné je do terária umístit různě velké větve, které zvětšují užitný prostor pro myšky a navíc na nich rády odpočívají. Nějaký ten domeček z kokosového ořechu myšky také ocení, zvláště, když ho zavěsíte do prostoru terária. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, či dřevěné terárium s proskleným výhledem. Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka, hrušky), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, hmyz (moučné červy, cvrčky, zophobase) a vitamíny (Roboran, NutriMix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Ve vrhu je obvykle 3 –5 mláďat. Březost trvá 21dní a vývoj mláďat je stejný jako u laboratorních myšek tzn. od holátka po malou myšku. Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno, samci mají viditelná varlata. Boje samců z jedné skupiny jsem ještě nikdy nezaznamenala, jsou to mírumilovné myšky….
Na co si dát pozor: Tyto myšky umí výborně skákat, takže při manipulaci v teráriu dávejte pozor. Zvýšenou pozornost věnujte seznamování nových jedinců, mohou se kousat, výjimečně i zabít.
Zajímavosti: Mají denní i noční aktivitu (s převahou denní), takže zajímavého pohledu do terária si užijete celý den. Žijí přibližně 3 roky. Tyto myšky se mi úžasně množily, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
mys_zebrovana1 mys_zebrovana2 mys_zebrovana3 mys_zebrovana4

mys_zebrovana5
Myš čtyřpruhá
Lat.: Rhabdomys pumilio
Původ: J. Afrika
Ubytování: Tyto myšky (1.1) jsem chovala v teráriu 60 x 40 x 40 cm. Na dno jsou nejlepší hobliny, do rohu dost sena, z kterého si myšky staví hnízda a nory. Vhodné je také v teráriu umístit velké větve, které zvětšují užitný prostor pro myšky a navíc na nich myšky rády odpočívají. Za nějaký ten domeček z kokosového ořechu budou jen rády, zvláště, když ho zavěsíte do prostoru terária. K ubytování může též stačit akvárium s poklopem, či dřevěné terárium s proskleným výhledem. Teplota běžná pokojová.
Strava: Základem je směs zrnin pro hlodavce a směs prosa. Doplňkově podáváme senegalské proso, tvrdé pečivo, ovoce (jablka), zeleninu (okurky, mrkev, čínské zelí), čerstvou trávu, občas maličko hmyzu (moučné červy, cvrčky, zofobase) a vitamíny (roboran, vitamix). Samozřejmostí zůstává čerstvá voda v napáječce..
Rozmnožování: Ve vrhu je obvykle 3 –5 mláďat. Březost trvá 21dní a vývoj mláďat je stejný jako u laboratorních myšek tzn. od holátka po malou myšku. Pohlaví jedinců lze rozlišit poměrně snadno, samci mají viditelná varlata.
Na co si dát pozor: Myšky jsou prý náchylné na stres, také umí výborně skákat, takže při manipulaci v teráriu dávejte pozor! Pokud sestavujete pár či skupinu z jedinců, kteří se neznají, mohou se ošklivě kousat i zabít – je to nutné hlídat! Pozornost věnujte také včasnému odstavu mláďat a rozdělení samců – často dochází k naprostému masakru, kdy se samci ukoušou, případně rodiče napadnou odrostlá mláďata.
Zajímavosti: Mají denní i noční aktivitu. Žijí přibližně 3 roky. Tyto myšky se mi bez problémů množily, ale momentálně je již nechovám.
Fotky:
mys_ctyrpruha1 mys_ctyrpruha1 mys_ctyrpruha2 mys_ctyrpruha3