Nemoc mycobacterium

Nemoc mycobacterium- tuberkulóza

Česky tuberkulóza. Druh onemocnění bakteriální. Příznaky - Příznakem je rozpad ploutví, křivení páteře, zježené šupiny. Ryba přestává přijímat potravu, hubne, ztrácí své původní zabarvení – bledne, odděluje se od hejna a zdržuje se na klidném místě v rohu akvária.Příčina - Pro vznik této nemoci přispívá vysoký obsah amoniaku a dusitanu ve vodě, nedostatečná výživa ryb (jeden typ krmiva), znečištění vody, nízký obsah kyslíku ve vody, špatná manipulace ryb, přelovování při transportu, stres atd. Teplota pro množení této bakterie je od 15 do 35 °C, optimální je 25 °C. Napadá všechny sladkovodní a mořské ryby. Častěji červené a modré neonky, cichlidy, rájovce a platy. Zdrojem infekce jsou také předměty (kameny, písek) a ryby, které pocházely ze zamořeného prostředí. Léčení - Léčba je v praxi prakticky nemožná, navíc drahá, a čím dříve se nakažená ryba z akvária odstraní, tím je riziko rozšíření menší (pokud ryba s touto nemocí a akváriu zemře, je pravděpodobnost nakažení dalších ryb velmi vysoká).
Akvárium kde se nacházela nemocná ryba důkladně vydezinfikujeme, nejlépe savem. Prevence - Ryby krmíme různorodou stravou, která obsahuje všechny důležité prvky a vitamíny, kontrolujeme průběžně obsah amoniaku, dusitanu a dusičnanu, šetrně odlovujeme a převážíme importované ryby, sledujeme teplotu a vyvarujeme se výkyvům teplot. Upozornění - Věnujte velkou pozornost v osobní hygieně!!! Vždy před i po manipulaci s nakaženým akváriem i rybami dezinfikujeme ruce nejlépe jedním procentem roztoku Chloraminu B.Mycobacterium -
tuberkulóza©www.aquar.czMycobacterium -
tuberkulóza© www.aquar.czMycobacterium -
tuberkulóza© www.aquar.cz

Kopirovano :https://rybicky.net/nemoc/mycobacterium

Zdroj :https://www.aquar.cz/

Infekční vodnatelnost .

Česky Infekční vodnatelnost. Druh onemocnění -  bakteriální . Příznaky - Příznakem této choroby je viditelně nápadné nafouklé břicho, zježené šupiny a vypouklé oči. Typické jsou také vodnaté puchýřky mezi šupinami. Rybě vybledávají různé části těla a díky nafouknutému břichu jsou nadnášeny k hladině. Při zanedbané léčbě ryba hyne za pár dní či týdnů. Mezitím přestávají přijímat potravu. Nemoc propuká u ryb, které mají špatné podmínky v akváriu, jsou stresované z transportu či z nízké teploty a jsou nesprávně živeny. Infekce se nemusí ihned projevit, ale může se projevit až za delší dobu při jakémkoli oslabení ryby. Příčina - Příčinou vodnatelnosti jsou zejména vysoké hodnoty dusitanů v akváriu, které překročí určitou hranici. Na vině mohou to být rovněž viry, plísně a parazité. Léčení - Léčba vodnatelnosti je ve většině případů dosti problematická a pokud se nemoc projeví ve společenském akváriu, napadené jedince je nutné okamžitě izolovat. Nejlepší řešení je však léčit celou nádrž pokud je možnost na vyléčení. V případě nezdaru léčby nutnost ryby utratit a nádrž důkladně vydezinfikovat.
Penicilin - tabletovaný 400 000 m.j. na 80 litrů vody; dávkuje se denně po dobu 6 - 7 dnů Sulfonamidy - 100 mg na 1 - 2 litry vody po dobu 3 - 5 dní. Prevence - Prevencí je pravidelná výměna části vody.

Vodnatelnost - Infekční
vodnatelnost© MrakoplashVodnatelnost - Infekční
vodnatelnost© johanVodnatelnost - Infekční
vodnatelnost© johanVodnatelnost - Infekční
vodnatelnost© RenéVodnatelnost - Infekční
vodnatelnost© MumínekVodnatelnost - Infekční
vodnatelnost© Mumínek

Zdroj: https://www.aquar.cz/