Sokol stěhovavý

https://www.naturfoto.cz

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)Sokol stěhovavý (Falco peregrinus )Sokol stěhovavý (Falco peregrinus )

Sokoli pohlavně dospívají ve dvou až třech letech. Před hnízděním předvádí akrobatické zásnubní lety. V přírodě hnízdí převážně na skalních stěnách, pokud nemají k dispozici skály, zahnízdí i ve starém hnízdě jiného druhu. Sám hnízdo nestaví, ani neupravuje, na skále mnohdy hnízdí přímo na holém podkladu. Byla zaznamenána i hnízda na zemi. Oblíbil si lidské stavby a často hnízdí ve zříceninách hradů nebo na různých věžích. Přesto na rozdíl od poštolky nehnízdí příliš často ve velkých městech. Na svá hnízda se pravidelně vracejí, nebo hnízdí aspoň poblíž starého místa.Ve střední Evropě snáší samice nejčastěji na konci března či začátku dubna 3-4 vejce. Sedí na nich cca 29-30 dní samice občas ji střídá samec. Samice si buď potravu sama uloví, když ji samec vystřídá v sezení, nebo jí samec nosí kořist na hnízdo. Po vylíhnutí se o mláďata na hnízdě stará cca 14 dní jen samice, samec přináší kořist, po té se střídají. Mláďata opouští hnízdo po 35 až 42 dnech, ale rodiče je nadále krmí ještě aspoň dva měsíce.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)https://ptactvojihlavska.webzdarma.cz/fotoaves/Falco_peregrinus.jpgSokol stěhovavý (Falco peregrinus )Sokol stěhovavý (Falco peregrinus )Sokol stěhovavý (Falco peregrinus )

Potrava :

Sokoli létají rychlým máváním křídel, plachtí jen na krátkých úsecích. Loví téměř výhradně ptáky za letu. Jeho styl lovu není příliš vhodný pro pozemní kořist, proto se k lovu drobných savců uchyluje výjimečně a ptáky na zemi se pokouší donutit vzlétnout. Vrhá se z velké výšky na kořist pod sebou a na kořist útočí svými pařáty. Při střemhlavém letu dosahuje až 300 km/h (podle některých zdrojů až 400 km/h). Náraz v této rychlosti by byl nebezpečný i pro něj a proto se snaží trefit spíš křídlo, než přímo tělo kořisti. Ze stejného důvodu nemůže zaútočit nahejnoa některé druhy drobných ptáku se proto na obranu před sokolem shlukují do hejna. Kořist většinou po útoku klesne k zemi, kde ji sokol usmrtí klovnutím, pokud pád přežila.Nejčastější kořistí sokola stěhovavého bývají: holubi,hrdličky,špačci,různé druhy drozdů,koroptve,různé druhy kachen,racci,drobnější ptáci jako rorýsi,vlaštovky či pěnkavy.Troufne si i na havrany a vrány. Ze savců jsou častí netopýři,králíci,sysli a veverky.Soubor:Faucon pelerin 7 mai.jpghttps://cs.wikipedia.or/wiki/Soubor:Faucon_pelerin_7_mai.jpg